Arıların Doğru Beslenmesi

Şeker, su ile ne kadar karıştırılsa da, ısı uygulansa da, molekül yapısı büyük olduğundan, arılar tarafından tam olarak sindirilebilmesi çok zordur. Bu sebeple, arılar tam ve sağlıklı beslenemezler. Ayrıca sindiremeyen şeker dışarı atılırken, üreticiye de maddi olarak zarar verir. İnvertaz Enzim ile üretilmiş şuruplar sayesinde arılar sağlıklı beslenerek, kışı çok daha rahat geçirirler. ( Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi & Trakya Üniversitesi)

İnvert şurupların asıl amacı, Arının sağlıklı ve mümkün olduğu kadar tam beslenebilmesidir. Diğer taraftan şurubun şekerleşmemesi, raf ömrünü uzatmakta önemlidir ancak bu ilk öncelik olmamalıdır.

Bal hasadından sonra, kovanlardaki besin stoku şeker şurupları ile takviye edilir. Şeker şurubunu petekleri nakil ediyorken arılar şuruptaki sakarozu glikoz ve früktoza ayırırlar, bu işlem için kendi biyolojik kaynaklarını ve beslenen şurubun 23% si kadarını kullanırlar. Bu arıları yorar ve kışa yorgun girerler. Şurubun işlenmesinden kaynaklanan arı yorgunluğunun önüne geçmek için arıları hazırlanmış besinler ile –örneğin invert edilmiş şeker şurubu ile- desteklemek faydalı olacaktır. İnvert edilmiş şeker sakaroz glikoz ve früktoza ayrılır, dolayısıyla bu tür ürünlerin kullanılması arıları daha az yoracaktır. Litvanya Tarım Enstitüsü (Instituto Aleja 1, Akademija, 58344 Kedainiai distr.)

Bazı araştırmacılar  invert şurup ile yağma sorunu olmayacağını bildirmekteler

İnvertaz şurup bir çok farklı yöntem ile yapılmaktadır. Organik asitler, mayalar, tartarlar ve hidroliz yöntemleri gibi. Ancak Yüksek kaliteli bir şurup, sakarozun parçalanması için invertaz enziminin kullanımı ile elde edilir. Balda bulunan bu enzim sakarozu glikoz ve früktoza ayrıştırır. Dolayısıyla doğal bal kullanımı ile invert şurup yapmak mümkündür.

Eski bal ya da HMF bakımından zengin yeteri kadar invert edilmemiş şurup, ağustos arılarının beslenmesi için uygun değildir, söz konusu madde arılar için zehirlidir. Jachimovicz ve Sherbiny 1975’ de HMF’ nin arı ölümlerinden sorumlu olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ticari olarak asit ile hidrolize edilmiş invert şeker şurubundaki 15mg/100g HMF miktarının arılar için ölümcül olduğunu bildirmekteler. 15mg/100g HMF içeriği olan şeker şurubu ile beslendiğinde, 20 gün içerisinde arıların ortalama 58% si ölmüştür. 3mg/100g ve 6mg/100g HMF miktarları arılar için zararsızdır. Sonuç olarak bir çok uzman, invert şeker şuruplarındaki HMF miktarının 2mg/100g değerini aşmaması gerektiğini savunmaktalar, ki bu değer bir çok balda görülmektedir. İnvert şeker şurubu yalnızca içerisindeki HMF miktarı kontrol edildikten sonra kullanılmalıdır.

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.